Zlatá bohyně kurkuma

Už jste někdy slyšeli o kurkumě? Pokud ne, tak čtěte pozorně, protože toto zářivě žluté koření je pravděpodobně jedním z nejmocnější přírodních léků, které na Zemi můžeme najít.

V Indii je kurkuma dobře známá již po tisíce let. V ayurvédě je stavěna na přední příčky v prospěšnosti pro organismus. Označuje se slovy jako „velká léčitelka“, „královna koření“, „zlatá bohyně“ a dalšími přízvisky, které poukazují na to, že musí mít opravdu neobyčejné vlastnosti, kterým bychom měli věnovat pozornost.

 

Kurkuma patří do stejné skupiny rostlin jako například zázvor. Má žlutooranžovou barvu, pronikavou vůni a nahořklou chuť. I přesto, že jste o ní možná nikdy neslyšeli, určitě jste jí už jedli. Je totiž hlavní složkou koření kari. To ona mu dodává specifickou chuť a oranžovou barvu.

Kurkuma se v posledních letech stává jednou z nejstudovanějších rostlin světa. Probíhá nesčetné množství vědeckých studií, které každý den přicházejí s převratnými objevy. Kurkuma je bez přehánění zkrátka zázrak, tak se pojďme podívat, co nám může nabídnout.

Kurkumin: Kurkumin je to, o co se jedná. I přesto, že obsah kurkuminu v kořenu je přibližně jen 3%, jeho účinky jsou ohromující.

 

  1. Protizánětlivé účinky: Kurkumin příznivě ovlivňuje zánětlivé reakce v těle. Úspěšně je používán při zmírňování projevů revmatoidní artritidy a pokusy dokázaly, že je stejně účinný jako nesteroidní antirevmatikum fenylbetazon. To je pro pacienty s touto degenerativní chorobou úžasná zpráva, protože kurkumin dokáže výrazně snižovat bolestivost kloubů a to vše bez vedlejších účinků. Kurkumin se také ukázal jako velký pomocník při dalších zánětlivých onemocněních jako jsou kardiovaskulární choroby, Alzheimer, rakovina či roztroušená skleróza.
  2. Antioxidační vlastnosti: Oxidativní stres je jednou z příčin vysokého nárůstu onemocnění, kterého jsme v současné době svědky. Nezdravá strava, příliš mnoho práce, stres, málo pohybu a znečištěné prostředí, to vše přispívá k oxidativnímu stresu, kvůli kterému dochází k poškozování organizmu. Avšak naštěstí existují látky zvané antioxidanty, které tento stres dokáží zmírnit. Nalézt je můžeme především v ovoci, zelenině, koření a mnohých superpotravinách. Jedním velmi silným antioxidantem je kurkumin. Ten má díky svému chemickému složení schopnost neutralizovat volné radikály a tím předcházet poškození buněk a tkání. To ale není všechno. Ukázalo se, že kurkumin také dokáže aktivovat antioxidační enzymy těla, které se stávají aktivnějšími a poskytují nám lepší ochranu. Kurkumin je až osmkrát účinnějším antioxidantem než vitamín C a E a tím se stává skvělým pomocníkem na cestě za zářivým zdravím.
  3. Mozek: Záněty nepostihují pouze klouby a šlachy, ale mohou probíhat v jakékoliv části těla a to i tam, kde bychom to nejméně čekali. Mozek je naším řídícím orgánem a proto bychom ho měli udržovat zdravý a v dobré kondici. Avšak nezdravý způsob života ho poškozuje a způsobuje zánět. A i přesto, že tento zánět nebolí, neznamená, že nepáchá ohromné škody. Antioxidační schopnosti kurkuminu působí i na mozek a významně zlepšují jeho funkci. Podporuje paměť, zlepšuje učení, zkvalitňuje spánek a celkově projasňuje mysl. Bylo prokázáno, že národy hojně konzumující kurkumu, mají nižší výskyt onemocnění spojených s mozkem, jako například Alzheimerovu chorobu. Kurkumin ve spojení s omega 3 mastnými kyselinami působí na mozek doslova blahodárně a je vhodné tyto dvě potraviny zařadit každodenně do jídelníčku.
  4. Antiseptické účinky: Kurkuma je již tisíce let používána k rychlejšímu hojení ran a likvidaci virů, bakterií, kvasinek, plísní a dalších nezvaných návštěvníků. Může se na ránu přikládat zevně, kde ničí patogenní bakterie, snižuje zánět a urychluje proces hojení, nebo se může užívat vnitřně, kde podporuje hojící procesy těla. Je vhodným doplňkem při přemnožení kvasinek typu Candida Albicans.
  5. Srdeční onemocnění: Srdeční onemocnění jsou ve světě zabijákem č. 1. Ve více než polovině případu končí srdeční příhody smrtí pacienta, proto je více než vhodné těmto onemocněním preventivně předcházet. A zde na scénu opět vstupuje kurkumin. Ten posiluje funkci endotelu, výstelky srdečních dutin a cév a ty se díky němu stávají pevnějšími, pružnějšími a plní lépe svoji funkci. Díky tomu se reguluje krevní tlak, zabraňuje se ucpávání cév a celkově se zlepšují srdeční funkce. Bylo prokázáno, že užívání kurkuminu má na tělo stejně blahodárné účinky, jako lehké cvičení.
  6. Rakovina: Rakovina je dalším onemocněním, které je v posledních desetiletích neustále na vzestupu. V laboratořích se ukázalo, že kurkumin je prospěšný i v případě rakoviny. Dokáže zpomalovat rakovinný růst, zabraňuje metastázování a zmírňuje průběh rakoviny. Je dobrým doplňkem při chemoterapii a jeho užíváním se dosahuje lepších výsledků. Je účinný především při rakovinách trávicího traktu, žaludku a střev.
  7. Deprese: Kurkumin přináší naději i pro pacienty trpící depresemi. Byla provedena studie na šedesáti osobách. Jedné polovině pacientů byl podáván lék proti depresi Prozac a druhé polovině doplněk s kurkuminem. Po šesti týdnech užívání se ukázalo, že kurkumin měl na snížení deprese stejný dopad, jako chemický lék. To je úžasná zpráva, protože jak je známo, chemické léky mají mnoho nežádoucích účinků a mnohdy vážně poškozují zdraví. Existují také důkazy o tom, že konzumace kurkumy, potažmo kurkuminu podporuje tvorbu hormonu štěstí serotoninu.

Pokud Vás tyto neobyčejné účinky kurkumy zaujaly a uvažujete o jejím zařazení do jídelníčku, můžete si vybrat z mnoha způsobů užívání. A to buď jako koření, nebo doplňku stravy. Můžete použít i čerstvý kořen, z kterého si uděláte čaj, nebo ho společně s pomerančem odšťavníte.


Přidejte komentář

Příspěvek zatím nikdo nekomentoval.