Resveratrol

Už jste někdy slyšeli tote slovo? Pokud ano, gratuluji, pokud ne, tak dobře poslouchejte. Je dost možné, že tento název budeme slýchávat čím dál častěji a možná se z něj zanedlouho vyklube lék číslo jedna pro 21. století.

Resveratrol je přírodní antioxidant, který se nachází v tělech některých rostlin. Byl objeven teprve nedávno, ale dost hlasitě si říká o pozornost. Slibuje prodlouženou délku života, silnější srdce, pomalejší stárnutí, posiluje imunitní systém a působí preventivně proti různým druhům onemocnění. Vypadá to, že nabízí nekonečný seznam příznivých účinků, tak se na něj pojďme podívat zblízka.

 

 Resveratrol je látka nacházející se v těle některých rostlin. Tyto rostliny produkují resveratrol jako ochranu před škůdci a díky ní mohou dozrávat krásné zdravé plody. Resveratrol ovlivňuje činnost genů produkující sirtuin, což je skupina genů, které jsou nazývány geny dlouhověkosti.

V laboratorních podmínkách už byl mnohokrát potvrzen příznivý účinek resveratrolu na zvířata, ale funguje i u lidí?

V Austrálii byla provedena studie na obézních mužích s vysokým krevním tlakem a ženách v období menopauzy. Za méně než hodinu po požití dávky resveratrolu bylo potvrzeno výrazně lepší proudění krve v organismu. To potvrzuje jeho účinky na podporu zdravého srdce a snižování vysokého krevního tlaku.

Další studie provedená na myších ukázala, že myši dostávající denní dávku resveratrolu žily až 2x déle než myši, které doplněk nedostávaly. Také byly mnohem aktivnější, vitálnější, klidnější a méně agresivní. A to všechno i přesto, že jinak konzumovali vysoce kalorickou stravu.

Kde je tedy možné najít tuto neobyčejnou látku? V ničem jiném než v lahodných modrých a červených hroznech. David Wolfe, hvězda v oblasti zdravé výživy tvrdí, že hrozny jsou takoví princové rostlinné říše. Obsahují mnoho vznešených substancí a jednou a nejdůležitější z nich je právě resveratrol.

Francouzský paradox: Vrtalo Vám někdy hlavou jak je možné, že Francouzi konzumují tak velké množství sýrů, pečiva a dalších tučných potravin a i přesto mají až o 40% nižší výskyt kardiovaskulárních chorob než lidé v jiných částech světa? Odpovědí je právě resveratrol.

Při studii provedené na myších bylo zjištěno, že ta skupina myší, která dostávala alkohol společně s resveratrolem, ukládala mnohonásobně méně tuku, než skupina konzumující pouze alkohol bez resveratrolu.

A to je právě francouzský paradox. I přesto, že Francouzi vypijí obrovské množství vína a jejich strava je vysoce kalorická, obsažený resveratrol blokuje ukládání tuku a tím ochraňuje jejich srdce.

To však neznamená, že bychom měli pít více červeného vína. Existují mnohem efektivnější cesty, jak do svého těla dostat resveratrol a to i bez nepříznivých účinků alkoholu.

Jak už jsme si řekli, resveratrol se nachází ve slupce červených a modrých hroznů. Takže pokud chcete udělat něco dobrého pro své zdraví a dlouhověkost, zařaďte do svého jídelníčku tyto zázračné bobulky. Další možností je suplementace. Ta je vhodnou alternativou pro ty, kteří si hlídají hladinu krevního cukru. Suplementy resveratrolu obsahují mnohonásobně vyšší dávku, než je možné sníst společně s hrozny. To znamená, že je i terapeutický účinek lepší.

Můj tip: Co takhle přihodit do svého zeleného smoothie pár kuliček hroznů nebo si udělat domácí fresh a také jich tam pár přidat? Možností, jak do těla dostat zázračnou látku resveratrol je mnoho, tak už neváhejte ani minutu a nastupte na cestu dlouhověkosti, krásy a zdraví.


Přidejte komentář

Příspěvek zatím nikdo nekomentoval.