Proč jsem se stala vegetariánkou

Miluji zvířata. Miluji zvířata všeho druhu, a kdybych mohla, tak jich mám doma desítky. Kvůli prostoru se musí spokojit jen s jedním, ale to občas vydá za deset, takže jich mám vlastně více. Žiju blízko farmy, kde se nacházejí krávy, lamy, ovce, králíci, prasata a koně. Když se podívám do jejich očí, neumím si představit, že bych je jen kvůli uspokojení mých chuťových pohárků snědla. Ale nebyla jsem taková odjakživa. Pojďme tedy začít od začátku.

 

Do mých dvaceti let jsem se stravovala „normálně“, jako většina lidí. Jedla jsem hodně jogurtů, abych vyrostla a měla silné kosti a také maso, aby mi narostly svaly. Nebyla jsem nějakým obrovským příznivcem masa a rozhodně jsem nevyhledávala krvavé steaky, ale jednou denně jsem nějaké kuře, nebo něco jiného snědla. Popravdě řečeno jsem ani nepřemýšlela, co to mám vlastně na talíři. Prostě to bylo jídlo jako každé jiné a já si ho docela vychutnávala. Hamburg z Mc Donaldu? To bylo jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Moji rodiče by Vám určitě s velkou radostí povyprávěli příhodu, jak mi jednu po cestě z dovolené nezastavili u Mc Donaldu a já jim za to zbylé dvě hodiny probrečela v autě. Nutno dodat, že už si to podruhé nedovolili:-)Co se ve mně tedy zlomilo?

Začala jsem se velmi zajímat o výživu a zdravý životní styl. Čím více knih jsem četla, tím více jsem začínala být přesvědčená, že maso není ke zdravému životu potřeba. Jednoho dne jsem náhodně narazila na knihu Čínská studie a od té doby se v mém životě hodně změnilo. Tato kniha poukazuje nejen na to, že konzumace masa a jiných živočišných výrobků není nezbytná, ale dokonce je zdraví škodlivá. To pro mě bylo šokující zjištění, a proto jsem pátrala dál, abych se o tomto tvrzení dozvěděla více. A nestačila jsem se divit. Existuje tolik vědeckých studií, knih, článků a hlavně osobních příběhů, které ukazují, že je maso nezdravé a škodí zdraví, že by to zaplnilo celou knihovnu.

Vzhledem k tomu, že jsem byla zrovna ve stádiu, kdy jsem chtěla ve svém životě něco změnit k lepšímu, rozhodla jsem se přestat jíst maso. Ze dne na den se ze mě stala vegetariánka a já už se nikdy neohlédla zpět. Překvapivě mi to nedělalo vůbec žádné problémy, neměla jsem chutě na maso a po čase se mi dokonce začalo dělat nevolno při pomyšlení, že bych měla nějaké zvíře sníst. Já jsem se cítila skvěle, ale moje okolí to tak lehce nepřijalo a doteď se občas potýkám s různými narážkami a obavami o mé zdraví. Zpočátku jsem se rozčilovala a snažila se vysvětlit lidem můj postoj a názor, ale to už je za mnou a teď tyto poznámky přecházím s úsměvem. Nikoho nenutím být vegetariánem a ani já se nenechám nutit jím nebýt.

Z toho vyplývá, že jsem se masa nezřekla v první řadě kvůli právům zvířat, ale kvůli zdraví. To přišlo a s tím, jak se moje tělo začalo detoxikovat a zbavovat se starých návyků a vzorců, přišlo i jiné myšlení. Začala jsem více vnímat, co se kolem mě děje. Začala jsem být zvědavá, jak se co vyrábí, v jakých podmínkách zvířata žijí, jak se zabíjejí. A přišel obrovský šok. Film Earthlings, který ukazuje pravdu z jatek, mi otevřel oči. Dívala jsem se na něj natřikrát, nešlo se podívat najednou. Je to opravdu podívaná jen pro silné povahy a pro ty, kteří ho dokoukají do konce, už nebude chuť masa nikdy taková, jako dřív.

Většina z nás si bohužel neuvědomuje, co vlastně jí. Je jednoduché dát si plátek masa a nepřemýšlet, odkud vlastně pochází. Pravdou je, že na to raději nemyslíme, protože kdybychom si místo plátku jehněčího představili jehňátko, už bychom asi takovou chuť neměli. Já nikoho nenutím být vegetariánem, jen bych chtěla, aby lidé otevřeli své oči a podívali se na to, co za jejich požitky stojí. Jen proto, že zvířata neumějí mluvit a křičet neznamená, že necítí bolest a strach. Nemyslím si, že je nutné žít ve světě, kde se ubližuje zvířatům, kde trpí a kde se jich zabíjejí miliardy ročně. Nejenže mi to přijde neetické, ale i z hlediska životního prostředí to není ta nejlepší volba. Věděli jste, že na vypěstování jednoho kilogramu masa se spotřebuje tolik vody, která by stačila člověku na půl roku sprchování? To je obrovské množství když zvážíme, kolik lidí trpí nedostatkem pitné vody. Je dokázáno, že to nejsou auta, která způsobují největší znečištění životního prostředí, je to chov zvířat. Zvířata produkují ohromné množství plynů, které zamořují prostředí. Není to příliš vysoká daň, kterou musí Země platit za naše požitky?

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se jako vegetariánka cítím šťastnější. Jsem soucitnější a mám větší zájem o ochranu životního prostředí a práva zvířat. Tento životní styl mi vyhovuje a jsem šťastná, že jsem se pro něj rozhodla. Je úžasné, že se o tomto směru začíná čím dál více mluvit a také čím dál více lidí se stává vegetariány. Věřím, že svět bude o moc krásnější místo, pokud budeme brát zvířata jako naše přátele, ne jako něco, čím si zaplníme žaludky.

Slavní vegetariáni z historie:

 • Albert Einstein
 • Nikola Tesla
 • Phytagoras
 • Mahathma Gandhi
 • Budha
 • Albert Schweizer
 • Franz Kafka
 • Ralph Waldo Emerson
 • Jan Burian
 • Victor Hugo
 • Seneca
 • L. N. Tolstoj
 • Leonardo da Vinci

 


Přidejte komentář

Příspěvek zatím nikdo nekomentoval.